Wtorek, 30 kwietnia 2024

Jak chirurgicznie usuwane są zęby mądrości?

21 maja 2020

Ekstrakcja ósemek nazywanych też zębami mądrości to zabieg, za którego wykonanie odpowiada chirurg szczękowy. Nic więc dziwnego, że wiele osób podchodzi do niego żywiąc pewne obawy. Lęk budzi nie tylko sam przebieg ekstrakcji, ale także perspektywa rekonwalescencji. Pacjenci obawiają się też możliwych powikłań. Sam wzrost zębów mądrości niejednokrotnie jest przecież dość bolesny, a to sprawia, że znacząco utrudnione jest codzienne funkcjonowanie. Pacjent ma też problem z obniżonym nastrojem, musi przy tym sięgać po dość silne środki o działaniu przeciwbólowym. Kiedy zatem najlepiej zdecydować się na chirurgiczne usunięcie ósemek?

Kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki to trzecie zęby trzonowe człowieka i ostatnie struktury tego typu znajdujące się w obu łukach zębowych, tak w szczęce, jak i żuchwie. Przeważnie pojawiają się między siedemnastym i dwudziestym rokiem życia, choć mamy do czynienia z momentem dość zróżnicowanym. Pojawienie się ósemek jest uzależnione od przynajmniej kilku czynników. Tu warto wspomnieć choćby o predyspozycjach genetycznych. Nic więc dziwnego, że podczas gdy u jednych osób zęby mądrości pojawiają się w bardzo młodym wieku, u innych mamy z nimi do czynienia dopiero po czterdziestym roku życia. Samo wyrzynanie się tych zębów bywa bolesne zwłaszcza, gdy rosną one w sposób nieprawidłowy. Niekiedy nie widać ich w szczęce, a o ich obecności, poza bólem, może świadczyć jedynie zdjęcie rentgenowskie. W takim przypadku mówi się o zjawisku zatrzymania ósemek w kości.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jakie są wskazania?

Chirurgiczne usuwanie ósemek to wykonywany stosunkowo często zabieg. Dzieje się tak zresztą z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że ósemki są położone dość daleko w łuku zębowym, a to sprawia, że często padają ofiarą próchnicy. Utrzymanie ich prawidłowej higieny bywa dość trudne, a ponieważ szczoteczka do zębów nie jest ich w stanie dokładnie oczyścić, częste jest zjawisko zalegania w ich okolicach resztek jedzenia. Innym wskazaniem do wykonania zabiegu jest nieprawidłowy wzrost ósemek. Bywa, że dochodzi do osadzenia się ich w kości, zdarza się zaś i tak, że wyrzynają się pod niewłaściwym kątem. W rezultacie mamy do czynienia ze zjawiskiem tłoczenia się zębów, co z kolei prowadzi do wad zgryzu. Zabieg jest też nieunikniony, jeśli pacjent cierpi z powodu stanu zapalnego dziąseł otaczających zęby mądrości. W takim przypadku sygnałami ostrzegawczymi są ból, opuchlizna, a niekiedy także krwawienie dziąseł.

Twoja ósemka wymaga interwencji chirurga ? Wejdź na cdcstomatologia.pl i i załatw to bezboleśnie i profesjonalnie >>

Jak przebiega zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Jeszcze przed wykonaniem zabiegu konieczne będzie wykonanie pantomogramu. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jak trudny może okazać się zabieg, a także, jakie będą charakterystyczne dla niego skutki uboczne. Przeważnie podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, a już po zabiegu konieczne jest wykonanie szwów. Ich liczba jest uzależniona od poziomu złożoności zabiegu. Po około siedmiu dniach szwy są usuwane. Jeśli pojawia się ryzyko zakażenia bakteryjnego, przez lekarza zwykle wykorzystywany jest ozon.