Sobota, 9 listopada 2024

Jak może nam pomóc optometrysta?

30 czerwca 2020

Tak nauki okulistyczne, jak i sama specjalizacja okulisty są nam dobrze znane już od czasów starożytnych. Hipokrates wraz ze swoimi uczniami badał choroby oczu, sam poszukiwał przy tym pierwszych metod, które mogłyby być wykorzystywane do ich leczenia. Nauka o optometrii jest nieco młodsza. Sam termin narodził się pod koniec dziewiętnastego wieku. Wcześniej mieliśmy do czynienia z dość ścisłym podziałem na „wytwarzanie” oraz „refrakcją”, a osoby produkujące okulary nie miały wiedzy na temat tego, jak leczyć wzrok. Pierwsza szkoła optometrii narodziła się w Stanach Zjednoczonych.

Kim tak właściwie jest optometrysta?

Optometria jako nauka jest oficjalnie uznawana niemal na całym świecie. Jest popularna nie tylko w Ameryce Północnej, ale również w tak zwanej Ameryce Łacińskiej i w niektórych państwach na Karaibach. Jest też popularna w większości krajów anglojęzycznych, a więc nie tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale również w Australii. Mamy z nią do czynienia także w Hiszpanii, Francji oraz w Niemczech, w Malezji, Hongkongu, Chinach w Tajlandii i na Tajwanie. Optometrysta w Krakowie także ma wiele możliwości. Może nie tylko przeprowadzić badanie funkcji widzenia, ale również wykorzystać z tego tytułu najlepszy z możliwych sprzęt diagnostyczny. Wykonuje między innymi test ostrości wzroku, perymetrię, refraktometrię, oftalmometrię, biomikroskopię i tonometrię. Może też badać widzenie obuoczne oraz określić z jakim rodzajem i stopniem ametropii mamy do czynienia u konkretnego pacjenta. Jest też w stanie stwierdzić lub wykluczyć astygmatyzm. Optometrysta może też postawić diagnozę odnoszącą się do głównych objawów chorób narządu wzroku i wybrać najlepsze środki niezbędne do ich korygowania. Jest też w stanie indywidualnie sugerować dalsze działania. To właśnie on jest też w stanie zagwarantować nam specjalistyczną opiekę medyczną, gdy dojdzie do ostrych chorób oraz uszkodzenia narządu wzroku, możemy więc skorzystać z jego wsparcia choćby wtedy, gdy do spojówki dostanie się ciało obce.

Optyk i optometrysta

Zarówno optyk, jak i optometrysta są tymi specjalistami, do których może zgłosić się pacjent po to, aby znaleźć okulary albo soczewki kontaktowe idealne dla siebie. Nie można jednak zapominać o tym, że istnieją między nimi także pewne różnice. Optometrysta specjalizuje się przede wszystkim w wyborze narzędzi przeznaczonych do korekcji wzroku, a wiedza okulisty jest bardziej rozległa. Oczywiście, doskonale wyszkolony optometrysta poradzi sobie nie tylko z komputerową diagnostyką wzroku, ale również będzie w stanie sprawdzić, w jakim stanie znajduje się rogówka, soczewka oraz naczynia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie też w stanie zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. On też pomoże, jeśli wydaje się nam, że stare okulary nie są już tak wydajne, jak miało to miejsce do tej pory. Optometrysta może sprawdzić nie tylko widzenie, ale również to, w jaki sposób postrzegane jest światło i kolory. To także osoba, która będzie w stanie zmierzyć odległość pomiędzy środkami źrenic oraz wypisać receptę czy to na okulary, czy to na soczewki kontaktowe.