Poniedziałek, 17 marca 2025
Uzależnienie od leków należy do chorób o charakterze narkologicznym. Ta zależność rozwija się w wyniku przyjmowania leków. Zaprzestanie spożywania leku powoduje poważny dyskomfort oraz problemy zdrowotne fizyczne i psychiczne. To kluczowe objawy lekomanii.
Powtarzające się długotrwałe zażywanie leków może prowadzić do tego, że po ich odstawieniu stan zdrowia lub samopoczucie danej osoby gwałtownie się pogarsza. Ten stan to lekomania. Często zespół występuje przy stosowaniu leków psychotropowych, najczęściej związanych z objawami odstawienia (opiaty i środki psychostymulujące), jednak uzależnienie może również wynikać z wielu innych leków, na przykład glikokortykosteroidów, a także z substancji halucynogennych lub rozpuszczalników organicznych, które nie są stosowane w leczeniu. Zespół jest determinowany przez patologiczną potrzebę przyjmowania takich leków w celu uniknięcia dyskomfortu, zaburzeń psychicznych i odstawienia, stanu, w którym u pacjenta rozwija histeryczny lęk przed odstawieniem leku. Światowe statystyki pokazują, że przepisywanie leków o przedłużonym stosowaniu jest przyczyną uzależnienia chemicznego. Badanie wykazało, że w ciągu ostatnich dwóch lat,34% pacjentów oświadczyło, że leczenie farmakologiczne spowodowało następnie uzależnienie chemiczne.
Uzależnienie od leków to zespół, który rozwija się wraz z przedłużającym się używaniem tego typu środków. Głównym objawem jest gwałtowne pogorszenie samopoczucia i zdrowie wraz ze zmniejszeniem dawek lub całkowitym odstawieniem leku. Ta zależność ma kilka charakterystycznych faz rozwoju.
Objawy uzależnienia charakteryzują się ciągłą chęcią przyjmowania leku, drażliwością, lęku w okresie jego braku, bezsennością, bólem, dyskomfortem, kiedy dawka nie jest już wystarczająca. Zasada leczenia uzależnienia jest podobna do rehabilitacji osoby uzależnionej od narkotyków. Zakłada się całkowite porzucenie uzależniających leków i oczywiście przejście pełnego kursu rehabilitacyjnego. Często oprócz klasycznej terapii uzależnień przeprowadza się badania medyczne, diagnostyczne i ambulatoryjne. Nagłe przerwanie przyjmowanie leku sprawi, że dana osoba doświadczy poważnych konsekwencji, takich jak: wymioty, nudności, skurcze, utrata masy ciała, brak apetytu. W celu leczenia należy skontaktować się z lekarzem, który opracuje plan leczenia, odtruje organizm, przepisze niezbędne leki.