Sobota, 14 września 2024

Zniewoleni przez ekran, czyli uzależnienie od Internetu i mediów społecznościowych

9 marca 2021

Twitter, facebook, instagram – media społecznościowe zdominowały nasze życie. Stały się głównym dostawcą informacji, rozrywki, a także pomagają nam wymieniać informacje, doświadczenia, komunikować się z przyjaciółmi, podobnie myślącymi ludźmi, którzy są setki tysięcy kilometrów od nas. Niestety mogą stać się także źródłem problemów.

Dlaczego sieci społecznościowe są tak atrakcyjne?

Osoby zaangażowane w rozwój portali społecznościowych robią wszystko, aby były lepsze, ciekawsze, bardziej atrakcyjne. Celem jest „zmuszenie” użytkownika do jak najdłuższego użytkowania danego portalu. Od tego zależą bowiem dochody jego właściciela. I choć dla większości użytkowników nawet nadmierne korzystanie z Internetu i sieci społecznościowych nadal jest jedynie "marnowaniem czasu” to osoby z ograniczonym kręgiem społecznym są podatne na uzależnienie od sieci społecznościowych. W tym przypadku największą grupą ryzyka są dzieci i młodzież.

Uzależnienie wkrada się niezauważone

Istnieją oznaki uzależnienia od mediów społecznościowych. To przede wszystkim obsesyjne, wszechogarniające pragnienie, aby przeglądać najnowsze wiadomości, zdjęcia, wykazywać jakąś aktywność. Szybko pojawiają się skargi członków rodziny, przyjaciół, pracowników, że dana osoba spędza zbyt dużo czasu w sieciach społecznościowych. Oznaką uzależnienia są znaczne wydatki finansowe związane z sieciami społecznościowymi, zbędne zakupy przez Internet. Brak kontroli czasu, który dana osoba poświęci na serwis społecznościowy, utrata chwilowej kontroli podczas sesji komputerowej. Zdenerwowanie, kiedy dana osoba nie ma możliwości przejścia do swojego profilu. Wraz z postępem uzależnienia mogą pojawić się problemy z nauką, w rodzinie, w pracy, kiedy dana osoba przestaje zwracać na życie realne należytą uwagę i spędza coraz więcej czasu w Internecie;

Jak zdefiniować problem

„Ucieczka” w mediach społecznościowych może oznaczać próbę ucieczki od problemów w prawdziwym życiu. Taka osoba woli media społecznościowe od komunikacji na żywo. Za pośrednictwem sieci społecznościowej rozwiązuje problemy, których nie może rozwiązać w osobistej komunikacji. Okłamuje ludzi wokół siebie na temat tego, ile czasu spędza w Internecie. W takim przypadku konieczne jest ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych. Niekiedy do walki z cyfrowym uzależnieniem, używa się programów, które w pewnym momencie wyłączają internet. Inną popularną metodą jest regularna detoksykacja internetowa. Konieczne jest przeznaczenie jednego dnia w określonym czasie, kiedy dana osoba nie ma dostępu do sieci społecznościowych. Po pewnym czasie okres ten należy stopniowo wydłużać. Jednak aby wyeliminować przyczyny, musisz popracować nad samooceną danej osoby, jej emocjami i spojrzeniem na świat. Konieczne jest ukształtowanie bardziej pozytywnego nastawienia osoby do realnego świata. Pomaga to w budowaniu relacji offline i rozpoczęciu leczenia. Za problemami z korzystaniem z portali społecznościowych kryje się wiele problemów związanych z emocjami. Jednocześnie w przeciwieństwie do uzależnienia od alkoholu i narkotyków, uzależnienie od technologii cyfrowych nie wymaga interwencji medycznej. To kwestia czysto psychologiczna.

Dla poszukujących pomocy w walce z uzależnieniem powstała strona najlepszeterapie.pl, gdzie znaleźć można listę najlepszych psychologów w Polsce.