Wtorek, 8 października 2024
Uzależnienie od alkoholu jest problemem, który dotyka wielu osób reprezentujących zróżnicowane środowiska, w różnym wieku i z praktycznie każdej części świata. Nie tylko pogarsza przy tym jakość ich życia i wyniszcza organizm, ale również sprawia, że rozpadowi ulegają relacje alkoholika z osobami najbliższymi. Także pogorszenie zdrowia, do jakiego dochodzi w czasie trwania choroby alkoholowej może być nieodwracalne. Choć jednak jest to choroba mająca tak poważne konsekwencje, nie oznacza to wale, że nie da się z nią walczyć. Jak może zatem wyglądać leczenie w ośrodku odwykowym?
Ośrodek odwykowy to miejsce, w którym leczą się osoby zmagające się z uzależnieniem. Leczenie nie tylko pomaga w radzeniu sobie z emocjami, ale również sprawia, że osoba chora jest w stanie zrozumieć, jakie problemy doprowadziły do uzależnienia. Może je podjąć każda osoba, jeśli obawia się, że nie ma już pełnego wpływu na swoje zachowanie oraz na to, jakie ilości alkoholu przyjmuje. Czas trwania leczenia zwykle jest określany indywidualnie i uzależniony od tego, jakie są potrzeby danego pacjenta, przeważnie jednak wynosi od roku do dwóch lat. Na całkowite leczenie składa się zarówno detoksykacja oraz terapia. Ta ostatnia przyjmuje postać zarówno terapii indywidualnej, jak i grupowej. Osoby walczące z uzależnieniem tylko część czasu spędzają w ośrodku. W pewnym momencie mogą zdecydować się na składanie w nim wizyt pomimo tego, że na stałe mieszkają już we własnym domu. Organizacja kolejnych spotkań nie zawsze jest taka sama i w dużej mierze uzależniona jest od praktyk obowiązujących w danym ośrodku.
Jeszcze przed podjęciem leczenia wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy i w jaki sposób może ono zmienić ich życie. Tym, co dzieje się zawsze na jego początku jest przede wszystkim regeneracja organizmu alkoholika. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że podczas leczenia pacjent może dowiedzieć się, z czego tak naprawdę wynika jego nałóg, jakie jest jego podłoże i jak radzić sobie z emocjami, które często bardzo trudno jest opanować.
Pytanie o to, kto powinien zgłosić się na leczenie, wcale nie należy do trudnych. Na krok taki powinna się zdecydować każda osoba, która ma wrażenie własnej bezsilności wobec nałogu zwłaszcza, jeśli zauważyła, że sięganie po alkohol to częsty nawyk wpływający tak na zdrowie i samopoczucie, jak i na relacje z najbliższymi.
Już po zgłoszeniu się na leczenie, pacjent jest zwykle poddawany kompleksowym badaniom. Prosi się go również o opowiedzenie o swoim uzależnieniu oraz o tym, jak zmieniał się stan jego zdrowia. Pierwszym etapem leczenia alkoholizmu niezmiennie jest detoksykacja oczyszczająca organizm pacjenta nie tylko z alkoholu, ale również z toksyn. Drugim, zdecydowanie dłuższym etapem jest psychoterapia, która równie dobrze może trwać kilka, jak i kilkanaście miesięcy. W czasie jej trwania pacjent ma szansę na rozpracowanie problemów, które go dręczą nieustannie licząc na wsparcie, jakie w tym zakresie udziela mu terapeuta. To właśnie pozwala mu na wkroczenie na drogę umożliwiającą zmiany w jego życiu.
Dowiedz się więcej na https://najlepszeterapie.pl/kategoria/osrodki/