Wtorek, 26 września 2023

Medycyna ziołowa

23 marca 2020

Produkty wytwarzane z roślin lub roślin, które są stosowane w leczeniu chorób lub w celu utrzymania zdrowia, nazywane są produktami ziołowymi, produktami botanicznymi lub fitomedycznymi. Produkt wytwarzany z roślin i stosowany wyłącznie do użytku wewnętrznego jest nazywany suplementem ziołowym.

Wiele leków na receptę i leków dostępnych bez recepty jest również wytwarzanych z produktów roślinnych, ale produkty te zawierają tylko oczyszczone składniki i są regulowane przez FDA. Suplementy ziołowe mogą zawierać całe rośliny lub części roślin.

Suplementy ziołowe występują we wszystkich formach: suszone, siekane, sproszkowane, w kapsułkach lub w płynie, i mogą być stosowane na różne sposoby, w tym:

  • Połykane jako pigułki, proszki lub nalewki
  • Zaparzany jako herbata
  • Nakładane na skórę jako żele, balsamy lub kremy
  • Dodawany do wody w wannie

Praktyka stosowania ziołowych suplementów diety sięga tysięcy lat wstecz. Dziś stosowanie suplementów ziołowych jest powszechne wśród amerykańskich konsumentów. Nie są one jednak dla wszystkich. Ponieważ nie są one przedmiotem ścisłej kontroli przez FDA lub innych agencji zarządzających, stosowanie ziołowych suplementów pozostaje kontrowersyjne. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem na temat wszelkich objawów lub warunków, które masz i omówić stosowanie ziołowych suplementów.

FDA i suplementy ziołowe

FDA bierze pod uwagę ziołowe suplementy diety, a nie leki. Dlatego też nie podlegają one tym samym standardom i przepisom dotyczącym testowania, produkcji i etykietowania, co leki.

Możesz teraz zobaczyć etykiety, które wyjaśniają, jak zioła mogą wpływać na różne działania w organizmie. Jednak etykiety suplementów ziołowych nie mogą odnosić się do leczenia konkretnych schorzeń. To dlatego, że ziołowe suplementy nie są przedmiotem badań klinicznych lub tych samych standardów produkcji jak recepty lub tradycyjnych leków bez recepty.

Na przykład, dziurawiec zwyczajny jest popularnym dodatkiem ziołowym, który w niektórych przypadkach jest przydatny w leczeniu depresji. Na etykiecie produktu na dziurawcu może być napisane, że "poprawia nastrój", ale nie może twierdzić, że leczy konkretną chorobę, taką jak depresja.

Suplementy ziołowe, w przeciwieństwie do leków, nie muszą być standaryzowane, aby zapewnić spójność poszczególnych partii. Niektórzy producenci mogą używać słowa "znormalizowany" na etykiecie suplementu, ale nie musi oznaczać to samo od jednego producenta do drugiego.

Środki ostrożności przy wyborze ziołowych suplementów diety

Suplementy ziołowe mogą wchodzić w interakcje z lekami konwencjonalnymi lub mieć silne działanie. Nie należy dokonywać samodiagnozy. Porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów ziołowych.

Wykształć się. Dowiedz się jak najwięcej o ziołach, które bierzesz, konsultując się z lekarzem i kontaktując się z producentami suplementów ziołowych w celu uzyskania informacji.

Jeśli używasz suplementów ziołowych, postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie i używaj tylko zalecanej dawki. Nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki i poszukaj informacji o tym, kto nie powinien przyjmować suplementu.

Pracuj z profesjonalistą. Poszukaj usług wyszkolonego i licencjonowanego zielarza lub lekarza naturopaty, który posiada obszerne przeszkolenie w tej dziedzinie.

Uważajcie na efekty uboczne. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak nudności, zawroty głowy, ból głowy lub rozstrój żołądka, należy zmniejszyć dawkę lub zaprzestać przyjmowania suplementu ziołowego.

Bądźcie czujni na reakcje alergiczne. Silna reakcja alergiczna może spowodować problemy z oddychaniem. W razie wystąpienia takiego problemu należy zadzwonić po pomoc pod numer 911 lub numer alarmowy w swojej okolicy.

Zbadajcie firmę, której zioła bierzecie. Wszystkie suplementy ziołowe nie są równe i najlepiej jest wybrać markę renomowanego producenta. Zadaj sobie pytanie:

  • Czy producent jest zaangażowany w badania nad własnymi produktami ziołowymi, czy po prostu polega na wysiłkach badawczych innych?
  • Czy produkt ten zawiera jawne lub trudne do udowodnienia roszczenia?
  • Czy na etykiecie produktu znajdują się informacje o znormalizowanej formule, działaniach niepożądanych, składnikach, wskazówkach i środkach ostrożności?
  • Czy informacje na etykiecie są jasne i łatwe do odczytania?
  • Czy istnieje bezpłatny numer telefonu, adres lub adres strony internetowej, na której można znaleźć więcej informacji o produkcie?

Jakie są niektóre z najczęstszych ziołowych suplementów diety?
Poniższa lista popularnych ziołowych suplementów diety ma charakter wyłącznie informacyjny. Porozmawiaj z lekarzem, aby omówić konkretne warunki lub objawy medyczne. Nie należy samodzielnie diagnozować i porozmawiać z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek ziołowych suplementów.