Środa, 24 kwietnia 2024

Najbardziej palące problemy w bioetyce

25 marca 2020

Kto jest właścicielem danych medycznych i genetycznych? Jak regulować edycję genów? Gdzie jest granica zwiększania fizycznych i poznawczych możliwości człowieka? Co zrobić z różnicami biologicznymi poszerzającymi przepaść między ludźmi, którzy mają i nie mają? Czy można określić, gdzie znajduje się granica zwiększania życia? Czy będziemy pozywać roboty lub algorytmy do walki z nadużyciami w medycynie? Wraz z ciągłym rozwojem technologii pojawiają się bezprecedensowe problemy moralne, etyczne i prawne. Przekierowanie ich do merytorycznej debaty przybliży nas krok po kroku do ich sprawiedliwego rozwiązania. Tutaj zebraliśmy najbardziej palące tematy z dziedziny bioetyki.

Bioetycy świata, zjednoczcie się!

W listopadzie 2018 roku pewien naukowiec w Chinach twierdził, że zredagował gen w dwóch ludzkich embrionach i wszczepił je w łonie matki, co doprowadziło do narodzin genetycznie zmodyfikowanych bliźniaczek. Przypadek ten wywołał międzynarodowe oburzenie w kręgach naukowych, a kilka miesięcy później wielu naukowców wezwało do wprowadzenia globalnego moratorium na edycję embrionów genów. Jednak to tylko jedna historia z etycznie trudnej sytuacji na obrzeżach medycznych innowacji naukowych.

Miliarderzy z Doliny Krzemowej, a także inne znakomite przykłady "jastrzębi", przeznaczają pieniądze na badania nad długowiecznością i starzeniem się, co może spowodować jeszcze większą przepaść między długością życia zamożnych a masami. Dr David Himmelstein, współzałożyciel Narodowego Programu Zdrowia i wykładowca medycyny w Harvard Medical School, powiedział Healthline, że przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi Amerykanami wynosi już około 10 lat dla kobiet i 15 dla mężczyzn - i możemy spodziewać się tam gwałtownego wzrostu.

Poza tym, nie poruszyliśmy nawet tematów bioetycznych wokół prywatnych i wrażliwych danych medycznych, by nie powiedzieć danych genetycznych. Kto jest właścicielem, dystrybutorem lub użytkownikiem tych danych? Ile to jest warte i kto wykorzystuje je do jakich celów? Albo co z podłączonymi urządzeniami medycznymi używanymi dla osób zdrowych? Czy można zezwolić na użycie egzoszkieletu w magazynie w celu zwiększenia jego możliwości? A co z implantami mózgu lub cyfrowymi tatuażami? Gdzie powinno się lub może się zatrzymać augmentacja ludzkiego ciała lub cyborgizacja?

Nie jesteśmy już w sferze science fiction. Te sprawy są prawdziwe, dobrze i żywe. Podczas gdy The Medical Futurist przyjmuje całościowo optymistyczne podejście do technologii i podkreśla jej zalety, my musimy zmierzyć się z ciemną stroną - aby jak najszybciej podjąć kroki mające na celu przeciwdziałanie im. Lekarze, pacjenci, organy regulacyjne i wszystkie inne zainteresowane strony muszą przygotować się na nadchodzące fale zmian. Aby to zrobić, musimy zacząć otwarcie mówić o zagrożeniach, z którymi mamy do czynienia. Aby pobudzić dyskurs i nakłonić bioetyków do coraz głośniejszego mówienia o najbardziej palących kwestiach i tematach w bioetyce, oto ostateczna lista tych, które uważamy za najbardziej istotne.

1) Prywatność danych medycznych i genetycznych

Najważniejszym tematem bioetycznym naszych czasów jest sposób traktowania danych, a konkretnie sposób traktowania prywatnych i wrażliwych danych medycznych i genetycznych. W jaki sposób powinniśmy zabezpieczać dane wrażliwe, dzielić się nimi lub handlować? Czy wrażliwe dane medyczne i fitosanitarne powinny być udostępniane firmom ubezpieczeniowym? Co zrobić, jeśli zjadłeś czerwone mięso, a Twoja firma ubezpieczeniowa natychmiast podniosła Twoje stawki ubezpieczeniowe, ponieważ nie jesz wystarczająco zdrowo?

2) Cyberataki na urządzenia i systemy medyczne

Pamiętasz skandal WannaCry, globalny cyberatak, który za pomocą narzędzi hakerskich zainfekował 300 000 komputerów w 150 krajach? Sparaliżował on również Narodową Służbę Zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii. Szpitale w Wielkiej Brytanii zostały zamknięte, a po przejęciu ich sieci przez okupantów, musieli oni odwrócić się od pacjentów nie będących ofiarami nagłych wypadków. To była kompletna i całkowita awaria infrastruktury informatycznej służby zdrowia.

3) Co zrobić z biohakerami?

Wraz ze wzrostem ruchu producentów, dostępnością know-how, surowców i aktywnej społeczności, pojawienie się "rozwiązań garażowych" w medycynie zwielokrotniło się. Nie można ich jednak uznać za jednoznacznie pozytywne lub negatywne. Niektórzy ludzie opracowują długoterminowe rozwiązania dla poważnych schorzeń medycznych poza tradycyjną "wieżą wiedzy medycznej z kości słoniowej", ponieważ uznali, że regulacja jest zbyt powolna w porównaniu z innowacją.

4) Co by było, gdyby zdrowi ludzie zwrócili się w stronę technologii?

Ponieważ innowacje technologiczne w dziedzinie medycyny i opieki zdrowotnej mnożą się z dnia na dzień, coraz częściej będzie można powiększać nasz organizm przy pomocy maszyn. Sprawia to, że jesteśmy szybsi, silniejsi lub bardziej wrażliwi na środowisko. Oznacza to, że granice "człowieczeństwa" są rozciągnięte. Jak daleko możemy i powinniśmy się posunąć?

5) Różnice biologiczne wynikające z nierówności w dobrobycie

Zarówno utrzymanie dobrego stanu zdrowia, jak i uzdrowienie z choroby kosztuje ogromne sumy pieniędzy (cóż, dla przeciętnego człowieka, a nie Bugatti-kupującego górne 0,1 procent). Amerykanie są w jeszcze gorszej sytuacji niż inne kraje rozwinięte, ponieważ w 2016 roku USA wydały na opiekę zdrowotną 17,8 proc. swojego PKB. Tymczasem średnie wydatki 11 krajów o wysokich dochodach, oceniane w raporcie opublikowanym w Journal of the American Medical Association - Kanady, Niemiec, Australii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwecji, Francji, Holandii, Szwajcarii, Danii i USA - wynosiły zaledwie 11,5 proc.

6) Co jeśli żyjemy ponad 130 lat?

Od 1840 roku średnia długość życia w chwili narodzin wzrosła o trzy miesiące w roku. Tak więc każdego roku noworodek żyje trzy miesiące dłużej niż urodzony w poprzednim roku. Szwecja, która prowadzi doskonałe dane demograficzne, dokumentuje średnią długość życia kobiet w wieku 45 lat w 1840 r. i 83 lat obecnie. Eksperci uważają nawet, że w związku z ostatnimi przełomami w nauce i medycynie oraz zmianami w stylu życia, liczba ta może sięgać znacznie powyżej 100 lat. Z taką możliwością pojawiają się tony pytań etycznych i filozoficznych.

7) Okropności bioterroryzmu

Czułość danych medycznych i genetycznych wynika głównie z obaw, że mogą one trafić w niepowołane ręce - a na razie nie można nic zrobić, aby przeciwdziałać potencjalnemu atakowi. Wprawdzie sprawcy wykroczeń muszą posiadać bardzo wyrafinowane umiejętności, więc ryzyko jest bardzo niskie, ale są eksperci, którzy obawiają się, że obok medycyny precyzyjnej i ukierunkowanych zabiegów może pojawić się bioterroryzm precyzyjny. Oznaczałoby to, że według markerów genetycznych lub innych markerów biologicznych napastnicy mogliby wybrać grupę docelową i dostosować swój atak biologiczny do ich składu genetycznego lub danych medycznych. Ponieważ nie można zmienić swojego genomu tak, jak to się robi za pomocą haseł lub kart kredytowych, każdy może być całkowicie bezbronny przed takim atakiem. Niektórzy agenci FBI zgłaszali, że martwią się o dane medyczne generowane dla leków precyzyjnych, co sprawia, że Stany Zjednoczone są podatne na takie scenariusze.

8) Seksualność staje się technologią

Długodystansowe pocałunki, uściski i pieszczoty. Gwiazdy porno wirtualnej rzeczywistości. Seks-roboty zagrażające najstarszemu zawodowi na świecie. Technoseksualiści żyjący z lalkami naturalnej wielkości. U zarania nowej rewolucji seksualnej, nadszedł czas, aby zmierzyć się z tym, gdzie technologia może zabrać najbardziej intymny obszar naszego życia, gdzie to zabierze ludzkość, gdzie są nasze granice i czy chcemy któregokolwiek z nich.