Poniedziałek, 15 lipca 2024

Zalety botoksu w medycynie estetycznej

16 marca 2020

Korzyści płynące z zastosowania botoksu w medycynie estetycznej znane są już od kilku lat, zarówno przez pacjentów jak i klinicystów. Toksyna botulinowa jest substancją, która jest w stanie zaoferować optymalne rezultaty, z możliwością stosowania na miejscu w leczonym obszarze. Udowodniono również, że jeśli jest stosowana prawidłowo, jest całkowicie bezpieczna.

Do czego wykorzystywany jest botoks w medycynie estetycznej?

Obecnie istnieją dwa główne zastosowania botoksu w medycynie estetycznej. Jedno z nich ma na celu likwidację zmarszczek mimicznych, a drugie zmniejszenie pocenia się w miejscach ciała, w których jest ono nienormalnie nadmierne.

Czy botoks może być stosowany do każdego rodzaju zmarszczek mimicznych?

Najczęściej leczone są okolice około- i czołowe (kurze łapki), choć można leczyć każdą twarz.  Ponadto prawidłowo przeprowadzone leczenie botoksem nie powoduje niewyrazu na twarzy. Specjalista zawsze poszukuje właściwej równowagi pomiędzy utrzymaniem ekspresji twarzy a pożądanym efektem.

Czy może być używany do nadmiernego pocenia się w każdej części ciała?

Tak, ale jego użycie jest najbardziej powszechne w takich regionach jak czoło, pachy i skóra głowy, a także dłonie.

Czy technika iniekcji jest bolesna?

Nie jest to zbyt irytująca technika, wstrzykiwane ilości są bardzo małe i wykonywane są z najmniejszego kalibru. Może to być jednak krem znieczulający przed sesją, który minimalizuje możliwość odczuwania bólu. Czas trwania sesji wynosi około 10-15 minut. Następnie pacjent może prowadzić całkowicie normalne życie, z wyjątkiem kilku prostych instrukcji, których należy przestrzegać w ciągu pierwszych 4 lub 5 dni po zabiegu.

Kiedy efekt jest zauważalny i jak długo ten efekt trwa?

Po zabiegu leczenia zmarszczek mimicznych pacjent zaczyna odczuwać jego efekt w ciągu 6-7 dni od sesji. Natomiast w przypadku zabiegów zapobiegających nadmiernemu poceniu się, działanie zaczyna być opatentowane do 24-48 godzin i osiąga swoje maksimum 7 dnia po zabiegu. Czas trwania efektu, po pierwszej sesji trwa zazwyczaj około 6-8 miesięcy. Przy kolejnych sesjach efekt może się przedłużyć do roku.

Czy przy zabiegach kosmetycznych z użyciem botoksu występują jakieś efekty uboczne?

Leczenie toksyną botulinową odbywa się zawsze w ramach ustalonych parametrów klinicznych i nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych. Stosowane dawki stanowią udowodnione minimum do uzyskania pożądanych rezultatów. A techniki iniekcji zapewniają, że efekt będzie lokalny w obszarze wymagającym leczenia, a nie na innych poziomach.