Poniedziałek, 15 lipca 2024

Jak pozbyć się zmarszczek?

11 marca 2020

Zmarszczki występują głównie na tych częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, w tym na twarzy, szyi, plecach dłoni i na przedramionach.

Zmarszczki dzielą się na dwie kategorie: zmarszczki drobne, linie powierzchniowe i głębsze bruzdy. Jeśli zmarszczki Ci przeszkadzają lub jeśli chcesz im przede wszystkim zapobiec, masz do wyboru kilka opcji.

Co powoduje zmarszczki?

Czynniki, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek obejmują:

 • Palenie tytoniu
 • Rodzaj skóry (osoby o jasnym kolorze skóry i niebieskich oczach są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane przez słońce)
 • Dziedziczność (niektóre rodziny marszczą się bardziej)
 • Ekspozycja na słońce

Chociaż nie możesz kontrolować tych wszystkich czynników, możesz coś zrobić z dwoma z nich: Zminimalizować ekspozycję na słońce i nie palić.

Zabiegi na zmarszczki

Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować pojawienie się zmarszczek, a nawet je usunąć.

 •  Retinoidy (tretinoina, Altreno, Retin-A, Renova, Tazorac). Wśród zabiegów medycznych jest to zdecydowanie najbardziej sprawdzony i skuteczny sposób na poprawę efektów starzenia się, takich jak nierównomierna pigmentacja, szorstkość i zmarszczki. Na początku, leki te mogą powodować zaczerwienienie i złuszczanie się. Chociaż może to być nieprzyjemne, poprawa przychodzi, gdy peeling ustaje.
 •  Alfa-hydroksykwasy. Są to tak zwane "kwasy owocowe", do których należą kwas glikolowy i mlekowy. Preparaty zawierające te kwasy owocowe są dość bezpieczne i powodują jedynie lekkie i chwilowe podrażnienia. Ich poprawa jest jednak stosunkowo subtelna.
 •  Antyoksydanty. Należą do nich witaminy A, C i E, a także beta-karoten. Produkty z antyoksydantami mogą zapewnić pewną ochronę przeciwsłoneczną (choć i tak powinieneś nosić filtr przeciwsłoneczny) i delikatnie poprawić zmarszczki.
 •  Środki nawilżające. Mogą one tymczasowo sprawić, że zmarszczki będą wyglądały mniej widocznie. W reklamach często mówi się, że "zmniejszają wygląd drobnych zmarszczek". Ale nie powodują one, że zmarszczki znikają na stałe.
 •  Kwas glikolowy złuszcza się. Te powierzchowne łupiny mogą w bardzo niewielkim stopniu wpływać na intensywność drobnych zmarszczek.
 •  Głębsze skórki. W peelingach tych wykorzystuje się takie składniki jak fenol, TCA (kwas trójchlorooctowy) i kwas trójchlorooctowy i wnikają one nieco głębiej w skórę. Te głębsze peelingi lepiej wygładzają drobne zmarszczki. Generalnie jednak, im głębszy peeling, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych, takich jak blizny i zmiany koloru skóry. Takie peelingi mogą być niewygodne, więc należy wcześniej zapytać, czego się spodziewać.
 •  Dermabrazja. Zabieg ten "piaskuje" skórę. W zależności od umiejętności i doświadczenia specjalisty, który to robi, dermabrazja może mieć duże znaczenie. Możliwe są również efekty uboczne, w tym blizny i trwałe zmiany w kolorze skóry.
 •  Resurfacing laserowy. Lekarze mogą używać laserów do stymulowania produkcji kolagenu, który spulchnia skórę. Istnieją różne rodzaje laserów i powinieneś zapytać lekarza o to, ile zabiegów będziesz potrzebował, ile czasu "down time" będziesz potrzebował, aby Twoja skóra się zagoiła, oraz o wszelkie zagrożenia.
 •  Chirurgia plastyczna. Lifting twarzy, lifting brwi i inne operacje kosmetyczne pomagają niektórym osobom. Dla innych wystarczą bardziej drobne zabiegi. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, zanim zdecydujesz, jaki zabieg, jeśli w ogóle, chcesz wykonać.
 •  Terapia ultradźwiękowa. FDA zatwierdziła technikę zwaną Ultherapy, która wykorzystuje ultradźwięki w nieinwazyjnej technice do liftingu i napinania skóry na twarzy, szyi i podbródku. Można ją również stosować na zmarszczki w okolicach klatki piersiowej.
 •  Wstrzyknięcia. Niektóre zastrzyki, w tym toksyna botulinowa (Botox, Dysport i Xeomin) oraz prabotulinumtoxinA-xvfs (Jeuveau) rozluźniają mięśnie, które wytwarzają "zmarszczki" na czole, drobne linie wokół oczu i inne zmarszczki. Poprawa trwa kilka miesięcy i musi być powtórzona, aby utrzymać poprawę. Inne są wypełniaczami zmarszczek. Zastrzyki powinien otrzymać tylko lekarz.

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem zabiegu kosmetycznego, skonsultuj się z doświadczonymi lekarzami. Powiedz im o swoich celach i zapytaj o ryzyko, korzyści i koszty.