Środa, 24 kwietnia 2024

Uzależnienie fizyczne czy psychologiczne - Czy jest jakaś prawdziwa różnica?

10 maja 2020

Wydaje się, że ludzie myślą o uzależnieniu fizycznym i psychologicznym jako o procesach w jakiś sposób odrębnych. Myślę, że to rozróżnienie nie ma sensu. Nawet jeśli ludzie naprawdę mieli na myśli to, co mówili, mózg jest niewątpliwie częścią ciała, a zatem uzależnienia psychologiczne są również fizyczne.

"Uzależnienie fizyczne" Vs. "Uzależnienie psychologiczne" prawda

Co ludzie są naprawdę odnosi się do kiedy dokonać tego porównania jest rozróżnienie między fizycznych objawów odstawienia, które są częścią fizjologicznej zależności i uzależniający proces w mózgu. Nie ma wątpliwości, że niektóre substancje, takie jak alkohol, opiaty, i lubi, zostawić długoterminowych użytkowników z okropnych objawów odstawienia, które są straszne do oglądania, a nawet gorzej przejść. W rzeczywistości teorie wczesnych uzależnień twierdziły, że to właśnie ten okropny syndrom odstawienia sprawił, że ludzie wracają do narkotyków. Nazywano to teorią uzależnienia od tolerancji i wycofania się z nałogu.

Teoria Tolerancji - uzależnienia od wycofania się z nałogu rozpadła się, gdy uzależnienia od substancji, które nie wykazywały takich efektów wycofania się, stały się oczywiste (jak uzależnienie od kokainy), a także gdy przeprowadzenie ludzi przez trudne wycofanie się okazało się niewystarczające do wyleczenia ich uzależnienia (naltrekson był uważany za magiczne lekarstwo raz na jakiś czas).

W jednym z moich poprzednich postów na temat uzależnienia od marihuany, czytelnik zasugerował, że skoro marihuana nie wywołuje strasznych objawów odstawiennych, to nie może być fizycznie uzależniająca. Podczas gdy odstawienie od marihuany, kokainy, metamfetaminy, nikotyny i wielu innych narkotyków nie skutkuje stereotypowym "syndromem odstawienia opiatów-podobne do opiatów", nie ma wątpliwości, że prawdziwe odstawienie od tych substancji istnieje dla osób długotrwale używających i jest do bani: Zmęczenie, depresja, lęk, zaburzenia snu i problemy z jedzeniem to tylko niektóre z objawów, które mają tendencję do pojawiania się.

Wycofanie się - Prawdziwe fizyczne uzależnienie

Objawy odstawienia pojawiają się, ponieważ organizm stara się przeciwdziałać zatrzymaniu przyjmowania leków. Tak jak tolerancja buduje się w miarę dostosowywania się organizmu do przewlekłego zażywania narkotyków, tak samo wycofanie się następuje w miarę reagowania organizmu na jego zaprzestanie.

Ponieważ metamfetamina krystaliczna zwiększa ilość dopaminy obecnej w mózgu, organizm reaguje poprzez produkcję mniejszej ilości dopaminy i pozbycie się receptorów dopaminowych. Kiedy użytkownik zatrzymuje umieszczenie mety w ich ciałach, niska produkcja dopaminy musi wzrosnąć i dodatkowe receptory muszą być wprowadzone. Podobnie jak tolerancja, proces wycofania, nawet po początkowym, oczywiste, objawy, jest długi i skomplikowany. Dla osób uzależnionych od mety krystalicznej, początkowo niski poziom dopaminy powoduje, co jest znane jako anhedonia, lub prawie całkowity brak przyjemności w nic. Nie ma żadnej tajemnicy co do tego, dlaczego: Dopamina jest jednym z głównych neurotransmiterów "przyjemności". Nie ma dopaminy, nie ma przyjemności.

Proces uzależnienia w mózgu

Tak więc, jeśli mamy zamiar spróbować rozpatrywać, które narkotyki wywołują jakie skutki dla organizmu, ważne jest, abyśmy zrozumieli podstawowe przyczyny tych skutków i używali właściwego języka. Wycofanie się, tolerancja i uzależnienie są różne, choć oczywiście związane z tematami. Ich interakcja jest kluczem do zrozumienia procesu uzależnienia, ale ich bardziej subtelne punkty mogą być często utracone na tych, obserwując uzależnionych, chyba że są dobrze przeszkoleni.

Jak wspomniałem we wcześniejszych postach, nasze obecne najlepsze wyobrażenia o uzależnieniu są takie, że proces ten obejmuje pewne oczywiste procesy fizyczne i psychologiczne oraz znacznie subtelniejszy wpływ na uczenie się, które wciąż są badane. Badanie, które obecnie prowadzę ma na celu sprawdzenie, czy narkotyki kolidują z jednymi z najbardziej podstawowych procesów uczenia się, które mają na celu ograniczenie ilości kontroli, że nagrody mają nad zachowaniem. Takie drobne rozróżnienia są bez wątpienia wynikiem sposobów, w jaki leki zmieniają neurochemiczne reakcje, które mają miejsce w naszym mózgu. Takie podstawowe zmiany nie mogą być postrzegane jako mniej ważne niż fizyczne objawy odstawienia.

Ogólnie rzecz biorąc, jedynym sposobem patrzenia na uzależnienie jest zarówno uzależnienie psychiczne, jak i fizyczne, które jest nierozerwalnie związane z obecnością naszej psychiki w mózgu, fizycznej części ciała. To może wydawać się małą rzeczą, ale to rozróżnienie sprawia, że wielu użytkowników czuje się tak, jakby ich problem jest mniej, lub więcej, poważne niż innych uzależnionych. Jeśli chodzi o mnie, jeśli masz zachowanie, które sprawia, że twoje życie jest żałosne i które nie może się zatrzymać, to nie ma znaczenia, czy jesteś wymiotować podczas wycofania lub nie. To jest problem i potrzebujesz pomocy.