Poniedziałek, 15 lipca 2024

Jak wybrać odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień?

30 czerwca 2020

Podjęcie decyzji o ostatecznym wyborze konkretnego ośrodka terapii nie jest takie proste z kilku bardzo ważnych względów. Po pierwsze trudno się jest przełamać oraz przyznać, że terapia naprawdę jest potrzebna. Po drugie na samym rynku jest masa ośrodków. Wybór odpowiedniej opcji może u nas wywołać ból głowy. Dlatego też postaramy się poniżej przedstawić wszelkiego rodzaju najważniejsze czynniki, o jakich musimy pamiętać przy wyborze konkretnego ośrodka.

Dlaczego wybrać warto ośrodek terapii prywatny?

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym argumentem, który sprawia, że tak wiele osób się decyduje na wybór placówki prywatnej, jest bardzo łatwa dostępność oraz dzięki temu możliwość rozpoczęcia leczenia bardzo szybkiego. Jakość terapii także przemawia na korzyść prywatnego ośrodka.

Poniżej znajdziemy 7 kwestii, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka terapii.

Wielkość ośrodka

Każda chora osoba ma innego rodzaju preferencje. Dla wielu osób najważniejsze jest to, aby ośrodek był kameralny. Inne z kolei wolą większe placówki. Musimy zauważyć, że najczęściej rozmiar ośrodka idzie w parze z liczbą pacjentów i personelu. Sprawia to, że gabinety prywatne oraz niewielkie ośrodki się cieszą dużo większą popularnością.

Lokalizacja ośrodka

Poza rozmiarem bardzo ważna jest także lokalizacja. Większą popularnością cieszą się ośrodki zlokalizowane na uboczu. Pacjenci zachować w nim mogą większą prywatność oraz anonimowość.

Renoma ośrodka

Opinie są kluczem, aby móc ocenić placówkę przed podjęciem decyzji ostatecznej. Istnieje wiele sposobów, aby móc się z nimi zapoznać. Możemy znaleźć je na internetowych forach, portalach społecznościowych czy też bezpośrednio od osób, które przebywały w danym ośrodku.

Kwalifikacje terapeutów

Najczęściej już na internetowej stronie mamy do czynienia z zakładką, gdzie są przedstawieni terapeuci, którzy pracują w danym ośrodku. Są tam publikowane zdjęcia wraz z krótkimi opisami, w których możemy zapoznać się z ich kwalifikacjami, specjalizacjami oraz praktykami dotychczasowymi. Jest to pierwsza wskazówka, na którą należy zwrócić uwagę.

Program terapii

Bardzo ważny jest także program leczenia. Wiele placówek przekazuje nam rozpiski szczegółowe na ten temat. W związku z tym wyjawiają ich techniki oraz metody działania. Wcześniej konieczna jest wizyta oraz szczera rozmowa z danym specjalistą. W ten sposób ustalimy czas terapii oraz także sposób działania.

Czas wolny

Czynnikiem często ignorowanym, ale odgrywającym dużą rolę są formy dostępne na spędzanie czasu wolnego. Terapia w końcu nie trwa jeden dzień. Każdy z pacjentów ma prawo do relaksu oraz także chociaż na chwilkę zapomnieć, w jakim dokładnie jest miejscem.

Koszty terapii

Niestety skuteczna oraz dobra terapia musi nas kosztować. Dlatego właśnie opłaty także odgrywają bardzo znaczącą rolę. Zaleca się dowiedzieć dokładnie, ile będzie trzeba zapłacić za terapię jeszcze przed jej samym rozpoczęciem. Koszty aktualnie mieszczą się w przeróżnych przedziałach cenowych.

Zobacz ranking najlepszych ośrodków leczenia uzależnień: https://osrodkiterapeutyczne.pl/ranking,placowki-leczenia.html